Bizi sosyal medyalardan takip edin

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Biberiye (Rosmarinus Officinalis)

Etken Maddeler

Uçucu yağ; ana bileşenler sineol, alfa pinen, kamfor, diterpenler, kafeik asit türevleri; ana bileşen rosmarinik asit, flavonoitler, triterpenler; oleanolik asit, ursolik asit [1].

Ana aktif madde uçucu yağdır. Hayvan testlerinde spazmolitik etkiler ve koroner kan akışında artış görülmüştür. Biberiye yağı dolaşımı haricen kullanımda da artırır. İştah kaybı, kan basıncı problemleri, karaciğer ve safra şikayetleri, romatizma kullanım alanlarıdır [1].

Haricen balneoterapi, hipotonik dolaşım bozuklukları, romatizma durumlarında destekleyicidir. Halk tababetinde bitkinin lapası yara iyileştirici olarak ve ekzemada kullanılır [1].

Yapılan çalışmalarda biberiyenin antioksidan, antiinflamatuvar, analjezik etkileri görülmüştür. Farmakolojik aktif bileşenler karnosik asit, karnosol, rosmarinik asit ve uçucu yağdır. Kanser, enfeksiyon hastalıkları, depresyon, Alzheimer's and Parkinson's hastalıklarını önleme ve tedavi üzerine 80 klinik çalışma yapılmıştır [2].

Literatür

1. PDR for Herbal Medicines (1st ed). ; Montvale, New Jersey; Medical Economics Company; 1998:1101-1103.
2. Andrade JM, F. C. (2018). Rosmarinus officinalis L.: an update review of its phytochemistry and biological activity. Future Sci OA.,