Bizi sosyal medyalardan takip edin

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

Antep Fıstığı (Pistacia Vera)

Antep Fıstığının Faydaları

 • Farklı Vitaminler İçerir: E, C ve A vitaminlerinin içeriği düşük olsa da, önemli bir miktarda B vitamini içermektedir. Bir bardak antep fıstığı tüketildiğinde günlük B6 vitamini ihtiyacının %40’ı karşılanmış olur. B6 vitamini tüketimi sayesinde birçok rahatsızlık önlenebilir.
 • Önemli Mineralleri Vücuda Almaya Yardımcı Olur: Bir fincan antep fıstığı tüketimi kırmızı kan hücresi, kollajen yapı ve kemik için vücudun ihtiyacı olan bakır mineralinin %44’ünü karşılar. Ayrıca manganez ihtiyacının %15’ini, fosfor ihtiyacının da %20’sini, magnezyum ve potasyum ihtiyacının da %10’dan fazlasını karşılamaktadır. Manganez kemik oluşumu için önemli bir mineralken, fosfor da enerji depolanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Antioksidan Kaynağıdır: Antep fıstığı içerdiği antioksidan oranı açısından yaşlılığa bağlı olarak görülen bazı hastalıklara yakalanma riskini de düşürmektedir.
 • Kalp Dostudur: Yapılan araştırmalar sonucunda kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü ve kalbi koruduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca içerdiği antioksidanlar ve doymamış yağ asitleri sayesinde kalbi de koruduğu bilinmektedir.
 • Sindirim Sistemini Rahatlatır: Yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi rahatlatır ve hazımsızlığı da önler. Antep fıstığının en önemli faydalarından birisi de sindirim sistemine iyi gelmesidir.
 • Erkeklerde Cinsel İsteği Arttırır: Afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Özellikle erkeklerde cinselliği yüksek oranda etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre 3 ay boyunca ortalama 100 gram antep fıstığı tüketen erkeklerin, tüketmeyen erkeklere göre cinsel işlevlerinin %50 oranında arttığı gözlemlenmiştir.
 • Beyne Yararı Olan Bir Besindir: İçermiş olduğu B6 vitamini, insan beynine oldukça faydalıdır.
 • Kansızlığa Karşı Fayda Sağlar: Antep fıstığı, besin içeriği olarak bakırı da yüksek oranda içermektedir. Bu da vücuttaki demirin kolay bir şekilde emilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca B6 vitamini sayesinde, oksijen taşınmasına da büyük bir fayda sağlamaktadır. Antep fıstığının tüketimi sayesinde günlük ihtiyaç olan B6 vitaminini karşılanır ve kandaki oksijen miktarı arttırılabilir. Bu sayede anemiyi de önlemeye yardımcı olur.
 • Şeker Hastalığına İyi Gelir: Şeker hastalığı görülen kişilerde, proteinler ile şekerler uygun olmayan bir bağ oluşturur. Bu da onları kullanışsız hale getirir. Bu işlem glikasyon adıyla bilinir. Antep fıstığının içermiş olduğu antioksidan maddeler sayesinde glikasyon süreci azaltılır. Bu da diyabetin kontrolünde yardımcı olmaktadır. Bir fincan antep fıstığı tüketimi, vücudun %60’lık fosfor ihtiyacını karşılamaktadır. Bu oran ile de diyabeti önlemek mümkün olur.
 • Sinir Sistemine Fayda Sağlar: İçeriğinde yer alan B6 vitamini, sinir sistemine faydalı olan bir vitamindir. B6 vitamini sayesinde sinir sistemi düzgün bir şekilde çalışır ve pek çok amino asidin yapılmasına da yardımcı olur.
 • Yaşlılığa Bağlı Olarak Göz Hastalıklarının Oluşmasını Engeller: Yaşlılığa bağlı olarak gelişen göz hastalıkları yazıları okuyamama ve düzgün görememeyi sağlamaktadır. İçerisinde yer alan lutein ve zeaksantin adlı oksidanlar sayesinde hücrelerin hasar görmesi büyük oranda engellenir. Yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluklarının da önüne geçer.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: B6 vitaminini içermesi sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara kolay yakalanmayı da önler.
 • Kanseri Önleyici Etkisi Vardır: B6 vitamini sayesinde çeşitli kanser türlerinin ve enfeksiyonların engellenmesine yardımcı olur.
 • Cilde Birçok Faydası Vardır: Cilt kuruluğunu gidererek, cildi nemlendirir. E vitamini içermesi sayesinde güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Cildi zararlı olan UV ışınlarına karşı korur. Oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Yaşlanma karşıtı bir kuruyemiştir, içerdiği E vitamini sayesinde genç görünmeye yardımcı olur. Cildi yumuşatarak, ipeksi bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Parlak bir cilde sahip olabilmeyi sağlayan yağ asitlerini içerir. Cildi güneş yanıklarına karşı korur, bu sayede de cilt kanserine karşı korunma sağlar.
 • Saçlarınızı Güçlendirir: Saçların çabuk uzamasına yardımcı olur. Saçları da güçlendirir. Saç tellerinin esnekliğini büyük oranda arttırır, aynı zamanda da nemlendirir. Kırılmış veya bölünmüş olan saç uçlarını onarır. İçerdiği biyotinler sayesinde saçların dökülmesinin azalmasına da yardımcı olur.

*